»Te številke nam kažejo, da smo na pravi poti, in da so naši ukrepi, ki jih delamo za ljudi in gospodarstvo, pravi.«
»Zlato spet dobiva sijaj, sploh ob predpostavki, da bo Fed sredi leta 2024 začel nižati obrestne mere.«
»Tudi zlato je v zadnjem stoletju veljalo za odlično zaščito proti inflaciji, pa zdaj cena zlata pada že sedem mesecev zapored. Želim povedati, da se razmere spreminjajo in da določene zakonitosti padajo.«
»Trenutno opažamo malo manjši promet. Ljudje ne kupujejo vsepovprek. Sicer pa se promet odvija. Ne zaznavamo, da bi v Ljubljani cene kakor koli padale, tudi pri tistih dražjih nepremičninah ne. To se bo odrazilo čez nekje pol leta ali po letu dni.«
»Kako se bo to odrazilo? Sprva, in to že vidimo v tujini, v povečevanju števila neprodanih nepremičnin. Kupci postajajo previdnejši. Posledice dvigov obrestnih mer s strani centralnih bank v realnem gospodarstvu pridejo s šestmesečnim oz. osemnajstmesečnim zamikom.«
»Na visoko rast cen stanovanjskih nepremičnin v prvi polovici leta so poleg razmeroma velikega povpraševanja vplivali predvsem še vedno premajhna ponudba novogradenj, občutna rast gradbenih stroškov in visoke cene zemljišč za gradnjo.«
»Glede na to, da se je v Ljubljani že v drugi polovici leta 2021 število transakcij s stanovanji zmanjšalo za skoraj 20 odstotkov in da se je v prvi polovici letošnjega leta zgodil upad števila transakcij s stanovanji na ravni države, ki ga potrjujejo tudi preliminarni podatki za zadnje tri mesece, je tudi v prihodnje pričakovati postopno podaljševanje časa prodaje in nadaljnji upad prodaje stanovanj in hiš na vseh območjih države.«
»V zadnjem času se že kažejo prvi znaki umirjanja cen stanovanj v največjih mestih. Ko pa bo ponudba novih stanovanj, ki so trenutno v gradnji, presegla plačilno sposobno povpraševanje in se bodo začele kopičiti zaloge neprodanih novih stanovanj, bodo začele padati tudi cene stanovanjskih nepremičnin.«
»Vlade želijo, da proizvajalci baterij pridobijo le 35 odstotkov vsega litija v rabljenih baterijah šele z letom 2029, kar je kar tri leta pozneje, kot je predlagala Evropska komisija.«
»Ne smemo dopustiti, da se pojavljajo zlorabe delavskih in človekovih pravic vzdolž dobavnih verig materialov, potrebnih za njihovo izdelavo. Vsakršno odlašanje z zahtevami glede reciklaže pa ima lahko negativne posledice na okolje.«
»Naraščajoče cene litija bi morale dati spodbudo vladam, da se čim prej zavzamejo za ambiciozne cilje recikliranja. Evropska industrija baterij ne more čakati do leta 2029, da bi začela ustvarjati domačo zalogo kritičnih kovin.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju